Właśnie to miejsce na ul. Sienkiewicza, bardzo realnie przenosi nas w klimat listopadowej Łomży sprzed 93 lat, gdy w powietrzu wyczuwalna była jeszcze woń prochu, a w okrytym żałobą mieście trwały przygotowania do pogrzebu ostatniego, który na progu wolności złożył swoje zaledwie 20-letnie życie – Leona Kaliwody – mówił podczas łomżyńskich obchodów 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Tradycyjne, bardzo uroczyste i wzruszające spotkanie na ul. Sienkiewicza, przed tablicą poświęconą pamięci właśnie Leona Kaliwody, zgromadziło przedstawicieli władz miasta i województwa, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, kombatantów oraz mieszkańców naszego miasta, dla których ten dzień ma znaczenie szczególne.

– Dzisiaj, w 93 lata od tamtego wielkiego, chwalebnego listopada, obchodzimy Święto Niepodległości, aby oddać hołd bohaterom. Polakom, którzy na wszystkich frontach w całych dziejach naszej Ojczyzny swoją odwagą i krwią wspierali wolnościowe pragnienia i dążenia Narodu, ale w sposób szczególny tym, którzy oddali życie „za wolność waszą i naszą” – powiedział w okolicznościowym przemówieniu Prezydent Mieczysław Czerniawski. – Serdeczną myślą ogarniamy również tych, którym nie zabrakło sił i odwagi, by pokonać polityczne podziały i nieufność, odbudować naszą państwowość. (…) Dumni z naszych poprzedników i pełni wdzięczności wobec nich odważnie i mądrze wykorzystujmy odzyskaną wolność – mówił Prezydent Łomży. Mieszkańcom Łomży Prezydent życzył: – Niech się święci ten Listopadowy dzień! Niech wielkie zwycięstwo naszych przodków buduje poczucie naszej narodowej dumy, a łączące nas dzisiaj bardziej niż na co dzień serdeczne myśli dają nadzieję, optymizm i poczucie radości.

Oprócz Prezydenta Łomży głos zabrali również: Poseł na Sejm RP Lech Kołakowski, Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek.

Po  uroczystej odprawie pocztów sztandarowych, Apelu Pamięci i złożeniu kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej, w Katedrze Łomżyńskiej odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny, sprawowana pod przewodnictwem ks bpa. Tadeusza Bronakowskiego. Po niej na zabytkowym cmentarzu zapalono znicze na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich. Dokonano również symbolicznego odsłonięcia odrestaurowanego Pomnika Powstańców Listopadowych. Pomnik w kształcie piramidy został ufundowany w 1931 roku w stulecie bohaterskiej śmierci uczestników Powstania Listopadowego. Jego tegoroczna renowacja kosztowała 7,5 tys. zł. Środki pochodzą z ubiegłorocznej kwesty „Ratujmy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne”, organizowanej od 1984 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Łukasz Czech
Urząd Miasta Łomża

Komentarze

  1. Wspaniała strona. Pozdrawiam !