Świąteczna Zbiórka Żywności 2011

Autor: Paweł Dąbrowski

W 11 sklepach w Łomży, w dniach 2-4 grudnia 2011 roku odbyła się 3. w naszym mieście Świąteczna Zbiórka Żywności zorganizowana przez Polską Federację Banków Żywności.

Zbiórka ta była 15 ogólnopolską zbiórką żywności, w której kwestowało 3000 wolontariuszy w 400 sklepach w całej Polsce. W naszym mieście udział wzięło 30 wolontariuszy (głównie harcerek i harcerzy z 59 DH Ptaki Ptakom), którzy obstawili 11 sklepów takich jak: Biedronka (ul. Wojska Polskiego, Dworna, Sybiraków, Wyszyńskiego i Al. Legionów), LIDL (ul. Zjazd, ul. Sikorskiego), Stokrotka (ul. Ks. Anny, al. Legionów), POLO market (ul. Wyszyńskiego), Kaufland (Al. Piłsudskiego) a także Kaufland przy Al. Piłsudskiego.

Wolontariusze pojawili się w sklepach sieciowych w Łomży w piątek o godz. 9:00 i stali w nich do godziny 18:00. Pierwszego dnia zebrali prawie tonę żywności (979,06 kg).

– Wzięłam udział w zbiórce, ponieważ chciałam pomóc tym, co nic nie mają – powiedziała Ola Niedźwiecka z drużyny Ptaki Ptakom

Następnego dnia harcerze zebrali 1157,27 kg.

– Postanowiłam pomóc w zbiórce żywności, ponieważ pomaganie jest fajne – mówi Natalia, jedna z harcerek z 59 DH Ptaki Ptakom.

Ostatni dzień zbiórki zakończył się ok. godz. 17:00 i w tym dniu zebrano 575,57 kg żywności.

Dlaczego organizujemy w Łomży zbiórki żywności? Drużyna Ptaki Ptakom prowadzi zbiórki, gdyż w przyrzeczeniu jest zapisane „całym życiem pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie”, a tylko w Bogu są rzeczy, które musimy realizować, czyli pomoc drugiemu człowiekowi. Naszym obowiązkiem jest walka z głodem i ubóstwem. Jeśli my nie podejmiemy pracy i wysiłku na rzecz walki z głodem, będzie dominowało ubóstwo.

Niestety rzeczywistość jest brutalna, gdyż w Polsce, poniżej granicy ubóstwa, żyje 2 miliony Polaków, co stanowi 5,7% społeczeństwa. Według statystyk Komisji Europejskiej ok. 20% dzieci w Polsce jest niedożywionych i to jeden z najgorszych wyników w całej Unii Europejskiej.

Jak jeszcze można pomóc?

W sumie w naszym mieście zebrano 2711,90 żywności. Niestety, jeszcze nie wiadomo, ile zebrano w sumie w całej Polsce. W zeszłym roku wynik ogólnopolskiej zbiórki wyniósł 651 ton. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za hojność.

Tekst: Paweł Dąbrowski
Foto: Paweł Dąbrowski, Krzysztof Pyczot
(http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/30)

Komentarze

  1. […] MENUWielkanocna Zbiórka Żywności […]