NIGDY WIĘCEJ!!!

Autor: phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy

70 lat temu w lesie jeziorkowskim zostało zamordowanych ok. 60 osób z Domu Starców w Pieńkach Borowych. Rok wcześniej zostali zamordowani więźniowie polityczni (62 osoby) oraz inteligencja łomżyńska wraz z rodzinami, małymi dziećmi.

Najbardziej w tym ucierpiały dzieci, którym na zawsze okupant zamknął buzię, oślepił ich, nie dał im się cieszyć życiem, bawić się. A dzisiaj byli by dorośli, mieli by własne rodziny. Własne dzieci, wnuki. Nie musielibyśmy dzisiaj przyjeżdżać do tego lasku, odwiedzać go i oddawać hołd i cześć. Chcemy pamiętać o tych wydarzeniach i chcemy je przekazać następnym pokoleniom. Nigdy więcej wojny, mordu, gwałtu!!! My, młodzi harcerze sprzeciwiamy się zabijaniu życia.

59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom na próbie od kilku lat uczestniczy w obchodach rocznicy tej zbrodni. Jesteśmy zaproszeni przez organizatora uroczystości, Szkołę Podstawową w Jeziorku, ale bylibyśmy również bez zaproszenia. Pamiętamy, przyjechaliśmy, rozstawiliśmy się. Złe warunki pogodowe spowodowały to, że organizator postanowił przenieść uroczystość do Kościoła Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, którą celebrował ksiądz biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Gdy wszyscy uczestnicy uroczystości wyjechali z miejsca mordu w lesie Jeziorkowskim, nasza drużyna postanowiła zrobić wielką radość dla tych dzieci, które leżą w tych mogiłach. Żeby ich dusze i serca mogły się radować. W zeszłym roku były to zabawki pozostawione na mogile.

W tym roku chcieliśmy w inny sposób uczcić tą zbrodnię. Szkoda tylko, że wszyscy uciekli z tego lasu przed deszczem. Zorganizowaliśmy puszczanie banek mydlanych. Niech ich rączki dla nas dosięgną tych wspaniałych baniek. W akcję naszą włączyli się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Sprawiło im to wielką radość.

Drużyny z naszego hufca byli na Zlocie na Powitanie Lata. My ze względu na nasze obowiązki wobec historii nie mogliśmy uczestniczyć. Mamy nadzieję, że druhna komendant wybaczy nam, bo ktoś jednak musi reprezentować Związek Harcerstwa Polskiego na takiej uroczystości. Nigdy więcej!

Więcej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/78
Z POWODÓW TECHNICZNYCH, NIE MIAŁEM MOŻLIWOŚCI ZMONTOWANIA FILMU, PRZEPRASZAM I PROSZĘ OCZEKIWAC NA FILMIK W CIĄGU KILKU DNI – dh Tłukuś (Paweł Dąbrowski)

Komentarze

  1. Podoba mi się tutaj, super stronka. Pozdrawiam