Archiwum kategorii ‘Nasze relacje’

W dniach 25-26.09 odbyła się kolejna edycja zbiórki żywności prowadzonej w ramach programu Podziel się Posiłkiem organizowanego od wielu lat przez Polską Federację Banków Żywności i firmę Danone.

Na terenie naszego województwa działa tylko jeden bank żywności zrzeszony w Federacji, mianowicie Bank Żywności Suwałki Białystok, które powstało w 2000 r. i to właśnie pod banderą tej organizacji 59 Łomżyńska Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom przeprowadziła zbiórkę żywności w sklepach w naszym mieście

Naszym celem jest nieść pomoc najuboższym. Szczególnie w tej akcji ważne są dzieci, które bardzo często chodzą głodne – mówi Krzysztof Pyczot, koordynator zbiórki i drużynowy 59 Drużyny Harcerskiej „Ptaki Ptakom” – Zbieramy żywność z długim terminem ważności, czyli słodycze, płatki śniadaniowe, mleko, olej, ryż.

W Biedronce przy ul. Dwornej spotkałem panią Urszulę Patalan, która w zbiórkach prowadzonych przez harcerzy uczestniczy od wielu miesięcy. Robi to, ponieważ bardzo lubi pomagać innym.

Lubię rozmawiać z ludźmi i jestem otwarta na każdą pomoc z mojej strony ludziom potrzebującym pomocy – mówi pani Patalan – Uważam, że należy pomagać innym ludziom.

Zbiórka żywności miała na celu zebranie jak największej ilości produktów spożywczych, które posłużą później do przygotowania posiłków dla potrzebujących dzieci na terenie Łomży i okolic. W Łomży, według nie oficjalnej informacji zebrano niecałą 1 tonę żywności długoterminowej żywności. Do końca października można również wesprzeć akcję on-line poprzez stronę http://charytatywni.allegro.pl/podzielsieposilkiem.

podzielsieposilkiem2015

Paweł Stanisław Dąbrowski
dziennikarz, były członek drużyny

Dnia 20 września 2015 roku z inicjatywy Rady Osiedla nr 11 w Łomży, popularnie znanym jako „Jantar” został zorganizowany festyn rodzinny polegający przede wszystkim na bieganiu. Festyn rozpoczął się kilka minut po godzinie 12:00 przy Pływalni Miejskiej nr 2 przy ul. Wyszyńskiego, która niedawno zmieniła na Park Wodny.

Jak impreza się rozwijała, można było obserwować na miesiąc przed jej rozpoczęciem. Miał być tylko bieg a zrobił się piękny festyn rodzinny. – mówi prowadzący wydarzenie, Krzysztof Cieśliński, przewodniczący Rady Osiedla nr 11 – Dopisała pogoda, dopisała frekwencja. Czego chcieć więcej?

Pierwszy bieg był biegiem rodzinny (na 200 m), specjalnie dla najmłodszych – 6 latków i młodszych wraz z rodzicem. W tej kategorii zwyciężyli: Hubert i Dawid Lemańscy, natomiast drugie i miejsce zajęli odpowiednio: Weronika i Dawid Borzomańscy oraz  Jakub i Beata Plona. W drugim biegu, również na 200 metrów zwyciężył Hubert Lemański, a kolejne miejsca zajęli Jakub Plona i Oliwier Modzelewski. Na 1 kilometrowym dystansie zwyciężyła Róża Zysk i Michał Węgrowski, a zaraz za nimi przybiegli: Judyta Dębek, Jakub Górski, Wiktoria Dąbrowska i Adrian Hajduk. Bieg w kategorii open, czyli dowolny wiek na dystansie 5 kilometrów, w którym wzięło udział 18 osób zwyciężyli Aleksandra Matejkowska i Adam Szydlik. Drugie miejsce zajęli Beata Cieślińska i Julia Romanowska, natomiast trzecie – Julia Romatowska i Dawid Kozłowski.

Wszystkie biegi były przeplatane występami artystycznymi najmłodszych a także cherleaderkek ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, czyli Czaderki z Siódemki i Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff, natomiast Michał Sawicki wystąpił ze swoim recitalem akordeonowym.

Wśród atrakcji towarzyszących był między innymi największy tort dla łasuchów przygotowany przez cukiernię „U Kasi”, prezentacji Policji i Straży Pożarnej, miasteczko rowerowe i konkursy z nagrodami przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz były bezpłatne, nadmuchiwane atrakcje dla dzieci. Podczas imprezy znów pojawiła się ze swoim działaniem 59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z drużynowym Krzyśkiem Pyczotem na czele. Harcerki i harcerze przygotowali zawody w przetaczaniu opon oraz przeciąganiu dostawczego samochodu.

Każdy uczestnik dostał medal pamiątkowy, a Gabrysia Narożna, córka Pięknych i Młodych rozdawała dzieciom naklejki ze zdjęciem zespołu swoich rodziców. Wśród nagród było między innymi: medale, puchary, vouchery do wykorzystania w sklepie Martes Sport w Galerii Veneda i płyty zespołu Piękni i Młodzi, natomiast za zajęcie I miejsca w pierwszym biegu, została przygotowana specjalna nagroda przez Pracownię Rękodzieła „Po Uszy”.

Wśród organizatorów festynu był także Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży, dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży, Zarząd Ogniska TKKF „Zefir”, natomiast partnerami akcji byli sieć sklepów Prestige Męski, Armapak, multiagencja ubezpieczeniowa WIMOT, drukarnia Kamil Borkowski, firma MJ Jedwabne, restauracja 4 Pory Roku, firma IST, restauracja Yam Caffe, firma KOLBUD, firma IZO-BAU Kazimierz Wąsiewicz, firma Oriflame Łomża, Szkoła Językowa Linguo, OSK Andrzej Skrodzki, OSK Ewa Ferenc, Komenda Miejskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, a także Pan Sławomir Cieśliński.

Podczas imprezy była możliwość oznakowania swojego roweru i telefonu komórkowego przez Policję w celu zabezpieczenia przed sprzedażą przez złodzieja.

Paweł Stanisław Dąbrowski
dziennikarz obywatelski

Zdjęcia wykonane przez Pawła całej imprezy: tutaj, natomiast poniższe zdjęcia wykonał portal MyLomza.pl

Wynik zbiórki żywności

Autor: Paweł Dąbrowski

wielkanocnazbiorka2015wynik

Dnia 15.11.2014 odbył się Zjazd Chorągwi Białostockiej ZHP, który po 9 godzinach obrad został przerwany i przełożony na 22.11.2014 godz. 12:00 w siedzibie Komendy Chorągwi Białostockiej ZHP przy ul. Pałacowej 3. Na Zjazd przybyli m.in. Druhna Naczelnik hm. Małgorzata Sinica, Druh Zastępca Naczelnika hm. Krzysztof Budzyński i Członek GK ZHP hm. Grzegorz Woźniak. Z naszego hufca (Hufiec ZHP Kolno) przybył Druh Komendant pwd. Marcin Darkowski, Druh Zastępca Komendanta phm. Karol Bikowski, Druh Drużynowy phm. Krzysztof Pyczot i Druh ćw. Damian Walczyk, który był w Poczcie Sztandarowym. Przewodniczącym obraz został hm. Romuald Lewandowski.

Niestety, żaden wniosek zgłoszony przez druha drużynowego, phm. Krzysztofa Pyczota nie przeszedł. Wśród wniosków było między innymi, by komendanci hufców podczas zbiórek dla drużynowych przekazywali informacje, na co zostały wydane hufcowe pieniądze oraz żeby drużynowi mieli wgląd w dotacje finansowe. Zastosowanie takiej polityki umożliwiło by lepsze kontrolowanie nad budżetem w hufcu. Ale cóż… od tego są komisje rewizyjne.

Komisja skrutacyjna, składająca się m.in. z druha Krzysztofa Pyczota i druha Marcina Darkowskiego ogłosiła wyniki głosowania na nowego Komendanta Chorągwi:

• hm. Hanna Horodeńska – 18 głosów
• hm. Sylwia Lenkiewicz – 12 głosów

10007354_860850690626271_4253342003348304416_o

Zastępcami Komendantki zostali dotychczasowy Komendant Chorągwi, hm. Andrzej Bajkowski, który został również skarbnikiem oraz druh phm. Bogumił Dzięciul. W dalszej kolejności w Komendzie zasiadają: pwd. Piotr Fiedorczuk, hm. Sławomir Jasiński, phm. Dariusz Kośko, hm. Mariusz Tarnawczyk, hm. Edyta Trzeciak, hm. Marek Trzeciak. Do Chorągwianego Sądu Harcerskiego został wybrany m.in. hm. o. Jan Bońkowski (zwany przez niektórych druhem Huraganem), kapelan Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży. Przewodniczącym Rady Chorągwi został ponownie hm. Lech Magrel

Zjazd Chorągwi zakończył się odśpiewaniem „Bratniego słowa” i zawiązaniem kręgu harcerskiego. Wszyscy zgromadzeni rozjechali się szczęśliwie do swoich domów.

zdjęcia: www.foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/107.

Relację na podstawie wiadomości z Facebooka Chorągwi i relacji telefonicznej phm. Krzysztofa Pyczota napisał Paweł Stanisław Dąbrowski.

W siedzibie Chorągwi Białostockiej na ul. Pałacowej odbył się Zjazd Chorągwi, celem którego była przede wszystkim debata, podczas której miał zostać zmieniony Komendant Chorągwi, ale niestety, po burzliwych obradach, które trwały 9 godzin debata została przerwana i przełożona na 22 listopada na godzinę 12:00, gdzie zostanie podjęta dalsza debata podczas której wybierzemy nowego komendanta Chorągwi. Z naszego hufca [ZHP Kolno] na Zjeździe był Komendant Hufca pwd. Marcin Darkowski, z-ca Komendanta, phm. Karol Bikowski, który został zgłoszony do Rady Chorągwi i druh Krzysztof Pyczot, drużynowy 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, który został uhonorowany statuetką Małego Harcerza. Tylko dla nich warto swoje życie poświęcać. Bądźmy dobrej myśli, że wybierzemy dobrego komendanta.

Zdjęcia z wydarzenia: tutaj.

zjazdchoragwi15lis

Relację phm. Krzysztofa Pyczota z rozmowy telefonicznej spisał Paweł Dąbrowski.

W dniach 1-2 listopada 2014 roku odbyła się 30. kwesta na rzecz zabytków cmentarnych na terenie „drugich Powązek”, jak to nazywają niektórzy nasz cmentarz ze względu na to, że jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce.

Pierwszym cmentarz, na którym odbywała się coroczna kwesta na rzecz zabytków był cmentarz na warszawskich Powązkach, tam kwestę zapoczątkował Komitet Powązkowski założony przez Jerzego Waldorffa. Tam kwesta odbywa się nie przerwanie od 1974 roku, czyli 10 lat przed łomżyńską i tam kwestuje prawie 700 osób. A jak jest w Łomży? O informację poprosiliśmy szefa sztabu organizacyjnego Kwesty Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne, który otrzymał nagrodę marszałka województwa Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury w sezonie 2013/2014.

ratujemylomzynskiezabytkicmentarne

Pierwsza kwesta była w roku 1984, na pomysł organizacji kwesty wpadło kilka środowisk, osób. Ja myślę, że największymi sprawcami byli fotograficy łomżyńscy, którzy dostrzegli w tym cmentarzu dużo piękna, wśród nich pan Bolesław Deptuła, także śp. Witold Grochowski z komisji opieki nad zabytkami PTTK, byłem również ja jako przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej a jednocześnie komendant Hufca ZHP i w tym gronie zorganizowaliśmy pierwszą kwestę. – mówi dla HaloLomza.pl Józef Babiel, organizator kwesty – Wtedy było około kilkunastu osób, przede wszystkim byli to działacze komisji opieki nad zabytkami Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i harcerze.

W zeszłym roku Towarzystwo wydało na remont 140 tysięcy zł. Dzięki środkom z kwesty udało się odnowić kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków i ogrodzeń, m. in. secesyjna prawosławna kapliczka i ogrodzenie nagrobka sędziego Benedykta Narbutta oraz dwie Madonny znajdujące się przy bramie. Wśród kwestarzy byli nauczyciele łomżyńscy, dziennikarze, politycy (także kandydaci na prezydenta miasta Łomża, m. in. Mieczysław Czerniawski i Jacek Piorunek, a także harcerze.

Wszyscy chętnie dają, dają bardzo dużo i nie ma ludzi, którzy unikają kwesty. – dzieli się swoją refleksją Jacek Piorunek, kandydat na prezydenta Łomży. – Ludzie nawet jak nie mają, to starają się jakiś grosz do puszki wrzucić.

Dotarliśmy do druha Krzysztofa Pyczota, drużynowego 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno, który w kweście uczestniczy corocznie od pierwszej kwesty w 1984 roku.

Ludzie bardzo chętnie dają, nie nadążamy przyklejać znaczków, szczególnie dzieci nam dają, my dzieciom rozdajemy uśmiechy i zdjęcia z patronem Harcerstwa, bł. ks. Wincentym Frelichowskim. – komentuje druh Pyczot – Ja zaczynałem od pustej puszki, a mam już około tysiąca złotych.

Teraz wszystkich zaangażowanych w kwestę jest ponad 130 osób. Na koniec pierwszego dnia dla wszystkich wolontariuszy odbył się poemat muzyczny „Carmina Ianicii”, którego autorem był Robert Kanaan na podstawie pieśni Klemensa Janickiego. Swoją długą refleksję na temat zbiórki przekazał również założyciel Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej oraz pierwszy dyrektor tej szkoły, Tadeusz Zaremba, który również w kweście uczestniczy od początku:

Moja pierwsza kwesta była w latach 80., miałem wtedy trzydzieści parę lat i od tamtego czasu co roku biorę w niej udział. Ludzie chętnie dają, ponieważ cel jest dobry, cel jest widoczny. Każdy docenia, że tu się te zabytkowe pomniki remontuje, odnawia, odrestaurowuje. Moje spostrzeżenie jest jeszcze jedno i to szczególnie cenne, że ludzie, którzy widać, że pewnie im się nie przelewa, znacznie chętniej i głębiej sięgają do kieszeni, niż ci, którzy należą do tej klasy bardziej usytuowanych materialnie.

Wynik z pierwszego dnia kwesty, to 37962,59 zł., a drugiego to 10750,18 zł, co daje łączną sumę 48712,77 zł, natomiast członkowie nowogrodzkiego okręgu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zebrali 6899,32 zł). Zdjęcia: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/106.

Paweł Stanisław Dąbrowski

Odbył się Strajk żywności

Autor: Paweł Dąbrowski

17.10.2014 w godz. 13:00-16:00 przy zbiegi ulic Sikorskiego i al. Legionów odbył się Strajk Żywności „ZJEDZ NA BANK” organizowany przez 59 DH Ptaki Ptakom. Każdy otrzymał od nas jabłko, a do końca listopada na naszej stronie pojawi się film z akcji.

10 milionów sztuk jabłek zamiast się zmarnować trafiło już do osób najuboższych za pośrednictwem Banków Żywności. Od 14 sierpnia do 14 października Banki Żywności przekazały ponad 6 milionów kilogramów owoców i warzyw objętych embargiem. Niemal połowę tej ilości stanowiły jabłka. Dobrej jakości marchew, kapusta, śliwki i jabłka – zamiast się zmarnować, trafiły do osób potrzebujących w Polsce. Banki Żywności zachęcają producentów rolnych, sieci handlowe, rynki hurtowe do współpracy przez cały rok. – czytamy na MyLomza.pl.

bd1967132b5d3e2de2fb69d035ffdf99_XL

Krótką informację sporządził: dhPaulus,
były członek drużyny.

W tym miesiącu, najbardziej znana drużyna harcerska w Łomży należąca do Hufca ZHP Kolno przeprowadziła w naszym mieście dwie akcje charytatywne!

Pierwszą z tych akcji była zbiórka żywności programu Podziel się posiłkiem organizowana we współpracy z Polską Federacją Banków Żywności, Bank Żywności Suwałki-Białystok i firmą Danone. W naszym mieście zbiórka odbywała się we wszystkich sklepach sieci Biedronka, w Kauflandzie, w Stokrotce przy al. Legionów i ks. Anny, w Polo Markecie oraz w Tesco. Niestety, zbiórka nie odbywała się w sklepach sieci Lidl, choć we wcześniejszym naszym tekście była informacja, że co rok tam się odbywa.

podzielsieposilkiem2014ula

W Biedronce przy ul. Dwornej spotkaliśmy wolontariuszy, którzy nie pierwszy raz już kwestują, są to Iza Kozikowska, Dawid Kozikowski, Anna Faltyńska oraz Weronika Buźniak.

Na tej zbiórce, jak i na poprzednich w których braliśmy udział jest bardzo fajnie, zbiórka jest efektywna, większość starszych ludzi dorzuca swoje produkty bardzo chętnie – zgodnie twierdzą wolontariusze – Niestety, młodzi ludzie przechodzą obojętnie.

Najmłodszym wolontariuszem był 4 letni Wojtuś Biały, który kwestował w sklepie dyskontu Biedronka przy al. Piłsudskiego. W Kauflandzie spotkaliśmy panią Małgorzatę Książek, mamę dwóch harcerek z 59 DH Ptaki Ptakom, również wolontariuszek.

Zosia stoi na zbiórce żywności w Biedronce przy ul. Łagody, a Karolina w Kauflandzie, wybraliśmy się na zakupy specjalnie tam gdzie były córki i każdej z nich dorzuciliśmy do koszyka cukier. A dlaczego? Pan Bóg kazał się dzielić. korzystam z pomocy innych i sama też mogę pomóc.

Wolontariusze w Łomży zebrali 1667,23 kg. Jeśli nie zdążyłeś pomóc, nic straconego. Wystarczy kupić żywność za pomocą strony http://charytatywni.allegro.pl/podzielsieposilkiem do końca października.

Drugą akcją drużyny była kwesta z okazji Dnia Papieskiego. Pomysł organizacji z okazji Dnia Papieskiego zrodził się w 1999 roku po pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny, jest obchodzony zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W niedzielę, 12 października odbywał się XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”.

W tej akcji uczestniczyło 15 osób z drużyny. Akcja trwała w godzinach 9:00-16:00. Druhny i druhowie zebrali na ten cel 827,78 zł. Pomóc Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia możesz również przez swój telefon. Są dwie metody: SMS o treści POMOC na numer 74265 (4,92 zł) albo tel. 704 407 401 (4,99) lub wpłacić na konto Fundacji prowadzone w Banku PEKAO 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582, tytułem: Wpłata na stypendia.

Więcej zdjęć: http://foto.pdabrowski.art.pl/index.php?/category/89.

Autor: Paweł Dąbrowski
Drugie oczy: Alicja Pędowska

24. Majowy Piknik Drużyn już za nami!

Autor: dh. Paulina Eliasz (e-mail: paulina.eliasz@zhp.net.pl)

W dniach 01-04 maja 2014 roku w naszej Bazie Harcerskiej w Koźle odbywał się XXIV Piknik Majowy Drużyn. Przyjechało na piknik ok. 70 osób, przedstawiciele następujących drużyn: 7 DH Olimp im. Tadeusza Zawadzkiego, 77 Czerwieńska Drużyna Harcerska „Cień”, 6 WDH „Asteria”, 59 próbna Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z Łomży oraz Druhny i Druhowie z Rzeszowa, czyli 66 DH Katet.

Piknik rozpoczął się apelem w czwartek ok. godziny 19.00 a zakończył się w niedzielę ok. godziny 11:00 również apelem.

Podczas całego biwaku majowego były różne ciekawe atrakcje, np. gra terenowa RPG, bieg harcerski na temat różnych państw, wymarsz na pochód 3 Majowy do Kolna a także codzienne śpiewy i gry na gitarze przy ognisku oraz zabawy i pląsy prowadziła.

Skład Komendy Obozu:

  • Komendant: pwd. Oliwia Fankulewska HO
  • Zastępca Komendanta ds. programowych: dh. Patrizia Rafałowska
  • Zastępca Komendanta ds. organizacyjnych, oboźny: odk. Bartek Krupa
  • Kwatermistrz:  odk. Jakub Kozikowski
  • oraz odk. Maciej Mieczkowski i odk. Łukasz Lemański.

10176030_318663414951374_1330285394683567048_n

Zdjęcia z majówki: kliknij tutaj.

Wielkanoc

Autor: Paweł Dąbrowski

wielkanoc_2014

Zdjęcia: tutaj.

4. Rocznica Tragedii Smoleńskiej

Autor: Paweł Dąbrowski

Dzień 10 kwietnia 2010 zapisał się w historii naszego narodu jako dzień, w którym zginęło wiele ważnych dla Polski osób, w tym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz patron naszej Chorągwi Białostockiej ZHP, hm. Ryszard Kaczorowski.

Harcerze z całej Polski, z naszej Chorągwi oraz Hufca Kolno i pozostałych jednostek harcerskich uczcili pamięć Tych Polaków. Wśród nich byli członkowie 59 Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom z Łomży, którzy 10 kwietnia 2014 roku o godz. 16:30 spotkali się przy pomniku upamiętniającym tę tragedię, zlokalizowanym przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Katyńskiej w Łomży.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od zaciągnięcia wart honorowych i złożenia dowodu pamięci o Nich w postaci zdjęć. Zapaliliśmy znicze i rozpaliliśmy ognisko harcerskie oraz, łącząc się w harcerskim kręgu przyjaźni, odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Za rok również uczcimy pamięć o Tych, co zginęli.

201404101990

201404101992

201404101996

201404101997

201404101999

więcej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/94.

Paweł Dąbrowski

Nasza relacja ze zbiórki żywności

Autor: phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy

59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z Łomży, Hufiec Kolno jako jedyny koordynator, organizator zbiórek żywności przeprowadzanych w mieście Łomża i nie tylko, w ramach wieloletniej współpracy z Polską Federacją Banków Żywności w dniach 4-5 kwietnia 2014 roku przeprowadziła na terenie miasta Łomża w dużych marketach: Biedronki, Stokrotki, Lidle, Kaufland, Tesco i Polo Market Świąteczną Zbiórkę Żywności.

Do wolontariatu w tej zaszczytnej akcji zgłosiło się 80 wolontariuszy, uczniów naszych łomżyńskich szkół. Wśród tej grupy wypada nam podać nazwiska i imiona wyjątkowej młodzieży pochodzenia czeczeńskiego, którzy już kilkukrotnie włączyli się do zbiórek organizowanych przez naszą drużynę: Arbi Alkhastolow, Layla Akhmayewa, Zurab Dorsigow, Amrudin Akbulator, Mensur Mansurow, Aminat Akbulator. Nie chwaląc się, jeden z nich jest członkiem naszej drużyny harcerskiej.

Podczas tej zbiórki świątecznej zebraliśmy ogółem 1564,15 kg artykułów spożywczych, m.in. konserwy mięsne, rybne, słodycze, olej, ryż, makaron, cukier, mąkę, dżemy i wiele innych.

Dzięki wielkiej przychylności dyrekcji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych nr 3 w Łomży, p. mgr Irenie Zwolnickiej posiadamy pomieszczenie, gdzie możemy to zmagazynować. W tym magazynie przygotujemy paczki dla rodzin wielodzietnych, które przez to, że w naszym kraju panuje wielkie bezrobocie, nie mają pracy i dlatego zaliczają się do rodzin ubogich. Obsługiwały zbiórkę 2 samochody: dostawczy Fiat i osobowy Peugeot.

Dzięki Polskiej Federacji Banków Żywności możemy w Łomży zorganizować paczki dla około 200-300 rodzin, a dzięki zaangażowaniu tej młodzieży z Czeczeni, emigranci korzystają z naszej pomocy. Jako koordynator zbiórki, harcerze nie zapominają także o Domach Samotnej Matki w Nieławicach i Laskach, pamiętamy także o kuchni Caritas, gdzie systematycznie dostarczymy żywność.

Myśleliśmy, że w skutek braku pracy, narzuconych wyższych podatków, opłat za energię, bezdomności i innych zawirowań finansowych, które negatywnie wpływają na łomżyńskie społeczeństwo, Wielkanocna Zbiórka Żywności, nie odniesie sukcesu, źle myśleliśmy. Zamożna część społeczeństwa zadbała o pełne kosze dla naszych wolontariuszy, ale ubodzy też wrzucali żywność do naszych koszy.

Następna taka akcja, 3-4 październik 2014. Zapraszamy do udziału. Czuwaj!

Więcej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/93

Byliśmy z drużyną w Kinie

Autor: Paweł Dąbrowski

W ostatnią sobotę o godz. 18:00 byliśmy z drużyną w Kinie Millenium na filmie pt. „Kamienie na Szaniec„.

kamienienaszaniec

Recenzja filmu na blogu dh. Pawła:
http://pdabrowski.art.pl/kamienie-na-szaniec-2014-recenzja-filmu/

Filmik z wigilii drużyny

Autor: Paweł Dąbrowski

Czuwaj. Przepraszam za opóźnienie, nie miałem laptopa //dh Tłukuś

Relacja z Dnia Niepodległości

Autor: phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy

Dnia 11 listopada 2013 roku o godzinie 10:00 pojechaliśmy sześcioosobową delegacją do Kolna na obchody 125 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości kolneńskie rozpoczęły się o godz. 11:00 podniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu narodowego przed świątynią pw. Św. Anny w Kolnie.

Następnie z całym hufcem  ZHP w Kolnie uczestniczyliśmy we mszy świętej celebrowanej przez proboszcza, ks. Stanisława Uradzińskiego. Członkowie naszej drużyny zostali wyznaczeni przez komendanta hufca do asysty sztandaru Kombatantów Wojska Polskiego a także na warty harcerskie w miejscach pamięci narodowej.

Po mszy świętej uczestnicy, władze samorządowe, zaproszeni goście, stowarzyszenia na czele z pocztami sztandarowymi i szwadronem ułańskim na koniach zorganizowali Marsz Niepodległości ulicami miasta Kolno przy dźwiękach tamtejszej orkiestry dętej.

Przy pomniku znajdującym się w centrum Kolna odbył się uroczysty apel udekorowany w przepiękny sposób montażem słowno-muzycznym w wykonaniu Kolneńskiego Domu Kultury. Tu złożono wieńce. Przemawiali między innymi burmistrz Kolna Andrzej Duda, poseł ziemi kolneńskiej, poseł ziemi kolneńskiej, wicemarszałek województwa, Jacek Piorunek.

Następnie harcerze zaciągnęli warty a druhowie z Kolna zorganizowali Apel Poległych. Odwiedziliśmy również wiele grobów Tych, którzy walczyli za Niepodległość Polski. Była to nasza pierwsza uroczystość Dnia Niepodległości zdala od naszej ojczystej Łomży, ale niasi harcerze z Łomży nie zapomnieli o Leonie Kaliwodzie, dla którego zapalili harcerskie znicze.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ – phm. Krzysztof Pyczot

Poniżej zdjęcia:

Relacja ze święta zmarłych 2013

Autor: Paweł Dąbrowski

Miałem napisać artykuł podsumowujący tegoroczne święto zmarłych w Łomży, przede wszystkim jak działała nasza drużyna harcerska Ptaki Ptakom, ale niestety z powodu braku komputera, nie mam jak napisać tekstu (mój wujek w sobotę go uszkodził łóżkiem – postawił burak łóżko na mojego laptopa, na szczęście wymiana matrycy, którą rozwalił idzie na jego koszt). Aktualnie z Internetu korzystam tylko za pomocą telefonu komórkowego oraz w szkole.

Przez trzy dni, od wtorku do czwartku (29,30,31.10.2013) 59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno zajmowała się sprzątaniem grobów. Sprzątnęliśmy ponad 20 nagrobków na starym cmentarzu przy ul. Kopernika. Galeria opublikowana pod adresem: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/86.

Natomiast 1 listopada, tradycyjnie od prawie początku istnienia drużyny włączyliśmy się w akcję Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne. Jest to kwesta organizowana nie przerwanie od 1984 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, w której biorą udział dziennikarze, politycy, nauczyciele i harcerze. W tym roku podczas 1 listopada zostało zebranych 35.097, a w sumie prawie 43 i pół tysiąca złotych, rok temu suma była niemalże identyczna.

Oprócz pomocy przy kweście drużyna również rozstawiła warty honorowe na starym cmentarzu oraz dołączyła się do akcji Znicz pomagając Policji w kierowaniu ruchem na starym cmentarzu. Harcerze z 11 SDS Exodus sprzedawali do puszki za dobrowolną ofiarę znicze własne i oferowali przechodniom gorącą herbatę. Zdjęcia z 1 listopada są dostępne pod adresem: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/87.

//dh Tłukuś

XIII Dzień Papieski w Łomży

Autor: Paweł Dąbrowski

Dnia 13 października 2013 roku w całej Polsce miał  miejsce XIII Dzień Papieski odbywający się pod hasłem Jan Paweł II – Papież Dialogu. W Łomży po raz pierwszy, oprócz kwesty ulicznej, odbył się także koncert.

W niedzielę, ok. godz. 8:30 wolontariusze stawili się w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, gdzie mieścił się łomżyński sztab Dnia Papieskiego. Jego szefem był phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno, któremu dzielnie pomagali między innymi p. Joanna Błędos, p. Sylwia Biała, p. Maria Tyszka. O godzinie 9:00 wolontariusze wyruszyli w miasto na kwestę, która miała na celu pozyskanie funduszy na stypendia dla biednej i uzdolnionej młodzieży.

Około godz. 11:30 w Auli Szkół Katolickich przy ul. Sadowej 12 odbył się koncert dedykowany dla Jana Pawła II w Auli Szkół Katolickich. Rozpoczął się krótką opowieścią historii Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Dni Papieskich, po czym z pierwszą piosenką wystąpiła harcerka z Warszawy, Alicja Pędowska, członkini 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, h. Kolno. Wykonała balladę Marka Grechuty, pt. „Tyle było dni”. Później Zofia Nagórska i Julia Nagórska, uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 5, wykonały na skrzypcach „Barkę”.

– Wzięłam udział w tym koncercie, ponieważ w ten sposób chciałam uczcić pamięć bł. Jana Pawła II oraz podziękować za Jego drogowskazy. Jednym z nich jest: „Żeby śpiewać, trzeba umieć śpiewać – ale, żeby umieć śpiewać, trzeba śpiewać” i to uczyniłam. – powiedziała Alicja Pędowska, harcerka z Warszawy – Dziękuję bardzo naszemu drużynowemu za umożliwienie pokazania tego co czuje.

W programie koncertu była również modlitwa różańcowa, którą poprowadziła Monika Baranowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5. Uczestniczka wyrecytowała jeszcze wiersz o bł. Janie Pawle II. Następnie Alicja wykonała inne pieśni i piosenki, m. in. „Lolek” (Nie ma lepszego od Jana Pawła II), „Ale to już było” oraz „Laleczka z porcelany”.

W między czasie odbyła się także również recytacja wierszy, m.in. został wyrecytowany wiersz starszego druha, a także wypowiedział się o. Jan Bońkowski, kapucyn znany wśród harcerzy jako druh Huragan. Odtworzono także filmik będący kompilacją kilkunastu filmów z udziałem Jana Pawła II, a na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali „Barkę” czyli ulubioną pieśń Jana Pawła II

– Bardzo podobał mi się koncert, ponieważ harcerze zadbali o piękny nastrój, odpowiednią atmosferę. Wspaniale przygotowany podkład muzyczny oraz slajdy przedstawiające kadry z życia Jana Pawła II dopełniły emocji. – mówi Ewa Ważna (Dąbrowska), łomżynianka od urodzenia – Wielka uwagę przykuł występ Ali Pędowskiej. Piosenki w jej wykonaniu brzmiały przepięknie i wzruszały. Małe Dziewczynki na skrzypcach pięknie zagrały BARKĘ – ulubioną pieśń Ojca św.

Koncert zakończył się ok. godz. 14:00. Łomża zebrała na stypendia ok. 900 zł. Organizatorzy dziękują ks. Biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu oraz ks. Proboszczowi Marianowi Mieczkowskiemu za udostępnienie auli.

Paweł Stanisław Dąbrowski
korekta: Ewa Dąbrowska

W dniu 3 października 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży miała miejsce niecodzienna uroczystość na której była obecna Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, nie mogło również zabraknąć naszej drużyny czyli 59 Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno.

Z Panią Prezydentową mamy okazję spotykać się już po raz trzeci w tym roku. Po raz pierwszy miało to miejsce w Warszawie miesiąc temu, drugi raz 26 września 2013 roku w Parku Zwierzynieckim przy trzech dębach gdzie Druh Ryszard  Kaczorowski składał przysięgę harcerską i dzięki temu spotkaniu nasi harcerze także składali przysięgę harcerską na Sztandar Chorągwi Białostockiej im. Ryszarda Kaczorowskiego na ręce Druhny Karoliny Kaczorowskiej. Druhna Małgorzata Kozłowska, Maciej Cichocki, Paweł Dąbrowski nigdy nie zapomną tego dnia, dnia swego harcerskiego ślubowania w miejscu naszego Patrona naszej chorągwi która nosi jego imię Ryszarda Kaczorowskiego. Pani prezydentowa pobłogosławiła nasz sztandar i pobrała próbki ziemi, które zawiezie do Mińska Mazowieckiego jako kamień węgielny pod budowę pomnika Pana Prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego zmarłego tragicznie w katastrofie Smoleńskiej. Wyrażamy wielkie podziękowanie dla Druha Komendanta Chorągwi Białostockiej Andrzeja Bajkowskiego hm, który pozwolił wyraził zgodę na złożenie ślubowania dla naszych harcerzy na sztandar chorągwi, po przejściu naszej drużyny do Hufca Kolno wiele się dzieje w życiu naszej drużyny i oby tak było przez kolejne dni, miesiące i lata.

Szkoła Podstawowa nr 5 jest jak encyklopedia historii dla naszej drużyny, w tej szkole mogliśmy spotykać wielu wspaniałych ludzi wielkich polaków, którzy tworzyli karty historii Polski i nadal to robią ale, jedni z nich odeszli już na zawsze ale zapomnieć o nich nie możemy: druh Ryszard Kaczorowski, druh ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, świeć Panie nad ich duszą. My z swej strony obiecujemy że nigdy o nich nie zapowiemy i dla następnych pokoleń będziemy przekazywać ich historię.

tekst: phm. Krzysztof Pyczot

Zdjęcia ze spotkania z dh. Prezydentową Karoliną Kaczorowską są na stronie: foto.ptaki-ptakom.net.

W pierwszy piątek i pierwszą sobotę października, później niż zwykle odbyła się Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. W naszym mieście akcję prowadziła 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno.

W ogólnopolskiej akcji wzięło udział 35 000 wolontariuszy, którzy obstawili 25 000 sklepów. W naszym mieście było ich ok. 60 w 10 sklepach: Biedronki (ul. Wojska Polskiego, ul. Dworna, ul. Wyszyńskiego, al. Legionów, ul. Sybiraków), Stokrotki (ul. Ks. Anny, al. Legionów), Kaufland, Tesco w galerii Veneda i POLOmarket.

Zbiórka miała na celu zebranie jak największej ilości produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia, które posłużą później do przygotowania posiłków dla potrzebujących dzieci na terenie Łomży i okolic. W naszym mieście zbiórka trwała w piątek w godzinach 9:00-18:00 a w sobotę w godzinach 10:00-16:00, ale niektórzy wolontariusze byli w sklepach już od 9:00.

– Zbieramy żywność dla rodzin ubogich, przekazujemy ją do Banków Żywności, a Banki Żywności rodzinom – mówi Natalia, wolontariuszka ze Śniadowa, która kwestowała w Tesco – Najlepiej wrzucić do wózka długoterminowe produkty, taki jak olej, mąka, cukier.

Zrobione zostaną paczki i przekazane najuboższym rodzinom, tam gdzie jest dużo dzieci. Z każdej takiej zbiórki robimy średnio 500 paczek. Z naszych statystyk wynika, że na tych 500 rodzin przypada ok. 1050 dzieciaków – mówi phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy 59 DH Ptaki Ptakom i koordynator zbiórek na terenie Łomży suwalskiego Banku Żywności.

Wolontariuszka, spotkana w jednej z biedronek, Klaudia, która kwestowała już kilkanaście razy na pytanie, dlaczego postanowiła pomóc odpowiedziała krótko: – po prostu lubię pomagać.

W innym sklepie, w Kauflandzie spotkałem wolontariuszkę Gosię, która wzięła udział w zbiórce żywności, aby lepiej się żyło ludziom biednym z naszej miejscowości.

Pomogłam w tej zbiórce, ponieważ  kocham dzieci i pomagam biednym dzieciom – mówi klienta jednego ze sklepów – Nie wiem w jakiej sytuacji na przykład ja jutro będę, może ja jutro będę tej pomocy potrzebować.

Zebrana żywność trafi do wielodzietnych i ubogich rodzin z Łomży i okolic. Organizatorzy zbiórki dziękują wszystkim, którzy podczas takich akcji okazują wolontariuszom wiele ciepła i serdeczności i nie przechodzą obojętnie obok kosza z żywnością dla potrzebujących.

Wolontariusze w Łomży zebrali w sumie pierwszego dnia 922 kg, natomiast drugiego dnia 863,95 kg, co daję sumę: 1785,95 kg zebranej żywności. Najwięcej było tradycyjnie makaronów, a najmniej smarowideł różnych. W zeszłym roku w ramach zbiórki Podziel się Posiłkiem zebrano w Łomży tylko 823,09 kg, a w całej Polsce ponad 500 ton. W ciągu całej histori zbiórek Podziel się Posiłkiem zebrano ok. 3 300 000 kg.

Dużo dżemów własnej produkcji przynieśli bracia zakonni z łomżyńskiego klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z ul. Krzywe Koło 3. Zbiórkę zorganizowała Polska Federacja Banków Żywności w partnerstwie z Danone, a w Łomży odpowiedzialna za przebieg zbiórki była 59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom Łomży, hufiec Kolno – partner Banku Żywności Suwałki-Białystok.

Zdjęcia: foto.ptaki-ptakom.net.

Uroczystośc pod Trzema Dębami

Autor: Paweł Dąbrowski

Dnia 26.09.13 w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku przy Trzech Dębach, gdzie 24.10.1933 złożył Przyrzeczenie ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, hm. Ryszard Kaczorowski odbyło się patriotyczne spotkanie harcerskie.

Na tym spotkaniu została symbolicznie pobrana ziemia z miejsca bardzo ważnego w harcerskim życiu Ryszarda Kaczorowskiego i została przekazana jego żonie, hm. Karolinie Kaczorowskiej. Ziema ta zostanie złożona pod powstającym w Mińsku Mazowieckim pomnikiem Jej męża, który zostanie odsłonięty 26.11.2013 roku, w rocznice urodzin.

Na tej uroczystości dh hm. Andrzej Bajkowski, komendant Białostockiej Chorągwi ZHP zaprezentował Druhnie Prezydentowej Karolinie Kaczorowskiej sztandar, który to Chorągiew otrzymała podczas stulecia Harcerstwa na Białostocczyźnie.

Komendant hm. Andrzej Bajkowski wytypował 3 harcerzy i jedną harcerkę do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego na sztandar Chorągwi, a byli to dh. Małgorzata Kozłowska z PG nr 9, Maciej Cichocki z PG nr 1 i Paweł Stanisław Dąbrowski z Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej przy WSA z 59 p. Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno oraz druh z białostockiego hufca ZHP. Było to dla nas wielkie wyróżnienie, ponieważ w historii naszej drużyny nikt nie składał Przyrzeczenia na sztandar Chorągwi. Wyróżnieniem jest również to, że od nas odbierała Przyrzeczenie Pierwsza Dama RP w latach 1989-1990. Wyróżnienie te nie było tylko dla nas, jest to również wielkie wyróżnienie dla całego Hufca ZHP Kolno.

Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska gratulowała nam sukcesów w służbie harcerskiej a także była zachwycona tym, że przy każdym spotkaniu z naszą drużyną przeżywa wiele radości i harcerskich doznań. Oznajmiła nam, że niedługo znów się spotkamy i będzie to 3 października w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży, gdzie została zaproszona na uroczystości patriotyczne. Nas tam też tam zaproszono.

Drużynowy phm. Krzysztof Pyczot nie kryje wielkiego zadowolenia i satysfakcji z przejścia do Hufca ZHP Kolno, w którym nie jesteśmy dyskryminowani i wyszydzani. Dzięki Komendantowi Hufca ZHP Kolno pwd. Marcinowi Darkowskiemu zostaliśmy docenieni i honorowani.

Zdjęcia: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/80

Dnia 13 września odbyła się pierwsza odprawa drużynowych w tym roku 2013/2014 harcerskim w Hufcu ZHP Kolno, w hufcu do którego nasza drużyna przeszła

Zbiórka odbyła się w Komendzie Hufca Kolno przy ul. Marii Dąbrowskiej 4, a zbiórkę prowadził dh pwd. Marcin Darkowski, młody komendant Hufca. Na zbiórce został zaplanowany rok harcerski 2013/2014.

Nasza drużyna w ramach planu organizuje Zlot Mikołajkowy w Łomży oraz Zlot z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Kolnie.

Zostaliśmy bardzo mile przyjęci w nowym hufcu. Uważamy że dobrze postąpiliśmy przenosząc się w szeregi harcerzy Hufca ZHP Kolno. Teraz będziemy mogli na nowo rozpostrzeć skrzydła i fruwać do woli pełniąc zaszczytną służbę Bogu i Ojczyźnie. Na zdjęcu: pwd. Marcin Darkowski, komendant Hufca ZHP Kolno

Nasz udział w Stuleciu Harcerstwa na Białostoczcyżnie

Autor: phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy

W dniu 8 września 2013 roku nasza drużyna wzięła udział w obchodach 100 lecia Harcerstwa Polskiego na Ziemi Białostockiej. Podczas tej okazałej i ważnej dla każdego harcerza z województwa podlaskiego uroczystości został wręczony Sztandar dla Chorągwi Białostockiej imieniem Ryszarda Kaczorowskiego.

Nasza drużyna pod zmienioną nazwą niestety a może stety czyli 59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z Łomży Hufiec Kolno brała też udział w tej wspaniałej i doniosłej uroczystości. Nasz Hufiec w ilości 46 harcerzy pod komendą Druha pwd. Marcina Darkowskiego HR także wziął udział w tej niepowtarzalnej uroczystości. Czytelników zapewniamy że nadal jesteśmy Drużyną z Łomży i nasza działalność w ogóle się nie zmieni. Ciągle będziemy pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie, ale pod sztandarem Hufca Kolno, ponieważ w łomzyńskim hufcu nie ma dla nas miejsca.

W czasie uroczystości jaka miała miejsce w niedzielę 8 września 2013 roku na terenie Pałacu Branickich spotkało się ponad 500 harcerzy i harcerek z całej Chorągwi Białostockiej, na którą to przyjechała osobiście Druhna Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrz Małgorzata Sinnica i w obecności najwyższych władz Wojewódzkich jak i kościelnych z poszczególnych Diecezji na terenie których znajdują się poszczególne hufce dokonała wręczenia Sztandaru dla naszej Chorągwi, który to sztandar odbierał osobiście Druh Komendant Chorągwi harcmistrz Andrzej Bajkowski.

Nasza drużyna podczas tej wspaniałej i dostojnej uroczystości spotkała się z Druhną Naczelnik Harcmistrzynią Małgorzatą Sinnicą, która z zadowoleniem przyjęła naszą decyzje o zmianie Hufca. Spotkaliśmy się także z druhną Harcmistrzynią Barbarą Wachowicz, wielką patriotką oddaną harcerką. Dziś mamy Sztandar wielkiego Bohatera jakim jest świętej pamięci Druh Harcmistrz Ryszard Kaczorowski, Prezydent na uchodźctwie, przed uroczystością spotkaliśmy się osobiście z Druhną Harcmistrzynią żoną Pana Prezydenta Karoliną Kaczorowską i druh zaprosił ją do odwiedzenia Łomży co przyjęła z wielką radością bo nigdy nie była w naszym grodzie nad Narwią.

NIGDY WIĘCEJ!!!

Autor: phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy

70 lat temu w lesie jeziorkowskim zostało zamordowanych ok. 60 osób z Domu Starców w Pieńkach Borowych. Rok wcześniej zostali zamordowani więźniowie polityczni (62 osoby) oraz inteligencja łomżyńska wraz z rodzinami, małymi dziećmi.

Najbardziej w tym ucierpiały dzieci, którym na zawsze okupant zamknął buzię, oślepił ich, nie dał im się cieszyć życiem, bawić się. A dzisiaj byli by dorośli, mieli by własne rodziny. Własne dzieci, wnuki. Nie musielibyśmy dzisiaj przyjeżdżać do tego lasku, odwiedzać go i oddawać hołd i cześć. Chcemy pamiętać o tych wydarzeniach i chcemy je przekazać następnym pokoleniom. Nigdy więcej wojny, mordu, gwałtu!!! My, młodzi harcerze sprzeciwiamy się zabijaniu życia.

59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom na próbie od kilku lat uczestniczy w obchodach rocznicy tej zbrodni. Jesteśmy zaproszeni przez organizatora uroczystości, Szkołę Podstawową w Jeziorku, ale bylibyśmy również bez zaproszenia. Pamiętamy, przyjechaliśmy, rozstawiliśmy się. Złe warunki pogodowe spowodowały to, że organizator postanowił przenieść uroczystość do Kościoła Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, którą celebrował ksiądz biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Gdy wszyscy uczestnicy uroczystości wyjechali z miejsca mordu w lesie Jeziorkowskim, nasza drużyna postanowiła zrobić wielką radość dla tych dzieci, które leżą w tych mogiłach. Żeby ich dusze i serca mogły się radować. W zeszłym roku były to zabawki pozostawione na mogile.

W tym roku chcieliśmy w inny sposób uczcić tą zbrodnię. Szkoda tylko, że wszyscy uciekli z tego lasu przed deszczem. Zorganizowaliśmy puszczanie banek mydlanych. Niech ich rączki dla nas dosięgną tych wspaniałych baniek. W akcję naszą włączyli się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Sprawiło im to wielką radość.

Drużyny z naszego hufca byli na Zlocie na Powitanie Lata. My ze względu na nasze obowiązki wobec historii nie mogliśmy uczestniczyć. Mamy nadzieję, że druhna komendant wybaczy nam, bo ktoś jednak musi reprezentować Związek Harcerstwa Polskiego na takiej uroczystości. Nigdy więcej!

Więcej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/78
Z POWODÓW TECHNICZNYCH, NIE MIAŁEM MOŻLIWOŚCI ZMONTOWANIA FILMU, PRZEPRASZAM I PROSZĘ OCZEKIWAC NA FILMIK W CIĄGU KILKU DNI – dh Tłukuś (Paweł Dąbrowski)

Dnia 10 kwietnia 2013 harcerze z 59 DH Ptaki Ptakom spotkali się przy ul. Wyszyńskiego w Łomży i przeszli pod pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej w celu oddania im hołdu.

Zbiórka okolicznościowa z okazji 3. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się z lekkim poślizgiem o godz. 16:30. Harcerki i harcerze spotkali się na parkingu przy ul. Wyszyńskiego w Łomży i przeszli w szyku pod pomnik ofiar, gdzie na nich czekał już o. hm. Jan Bońkowski OFMCap, wśród harcerzy znany jako Druh Huragan.

Na początku phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy Ptaki Ptakom podziękował dh. Huraganowi za obecność od 2 lat, od 1 rocznicy Tragedii Smoleńskiej. Następnie druh drużynowy ustawił na warty druhnę Paulinę Eliasz oraz druha Patryka Rybickiego.

Następnie gawędę wygłosił druh drużynowy, a po nim druh Huragan. Po gawędach zostały zapalone znicze przez dh. Kasię i Olę oraz nastąpiła chwila rozmowy z Huraganem.

na zdjęciu:  druhna Paulina Eliasz, uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1
wiecej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/76