W dniach 25-26.09 odbyła się kolejna edycja zbiórki żywności prowadzonej w ramach programu Podziel się Posiłkiem organizowanego od wielu lat przez Polską Federację Banków Żywności i firmę Danone.

Na terenie naszego województwa działa tylko jeden bank żywności zrzeszony w Federacji, mianowicie Bank Żywności Suwałki Białystok, które powstało w 2000 r. i to właśnie pod banderą tej organizacji 59 Łomżyńska Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom przeprowadziła zbiórkę żywności w sklepach w naszym mieście

Naszym celem jest nieść pomoc najuboższym. Szczególnie w tej akcji ważne są dzieci, które bardzo często chodzą głodne – mówi Krzysztof Pyczot, koordynator zbiórki i drużynowy 59 Drużyny Harcerskiej „Ptaki Ptakom” – Zbieramy żywność z długim terminem ważności, czyli słodycze, płatki śniadaniowe, mleko, olej, ryż.

W Biedronce przy ul. Dwornej spotkałem panią Urszulę Patalan, która w zbiórkach prowadzonych przez harcerzy uczestniczy od wielu miesięcy. Robi to, ponieważ bardzo lubi pomagać innym.

Lubię rozmawiać z ludźmi i jestem otwarta na każdą pomoc z mojej strony ludziom potrzebującym pomocy – mówi pani Patalan – Uważam, że należy pomagać innym ludziom.

Zbiórka żywności miała na celu zebranie jak największej ilości produktów spożywczych, które posłużą później do przygotowania posiłków dla potrzebujących dzieci na terenie Łomży i okolic. W Łomży, według nie oficjalnej informacji zebrano niecałą 1 tonę żywności długoterminowej żywności. Do końca października można również wesprzeć akcję on-line poprzez stronę http://charytatywni.allegro.pl/podzielsieposilkiem.

podzielsieposilkiem2015

Paweł Stanisław Dąbrowski
dziennikarz, były członek drużyny

Zaproszenie na zbiórkę żywności

Autor: phm. Krzysztof Pyczot, drużynowy

Dnia 20 września 2015 roku z inicjatywy Rady Osiedla nr 11 w Łomży, popularnie znanym jako „Jantar” został zorganizowany festyn rodzinny polegający przede wszystkim na bieganiu. Festyn rozpoczął się kilka minut po godzinie 12:00 przy Pływalni Miejskiej nr 2 przy ul. Wyszyńskiego, która niedawno zmieniła na Park Wodny.

Jak impreza się rozwijała, można było obserwować na miesiąc przed jej rozpoczęciem. Miał być tylko bieg a zrobił się piękny festyn rodzinny. – mówi prowadzący wydarzenie, Krzysztof Cieśliński, przewodniczący Rady Osiedla nr 11 – Dopisała pogoda, dopisała frekwencja. Czego chcieć więcej?

Pierwszy bieg był biegiem rodzinny (na 200 m), specjalnie dla najmłodszych – 6 latków i młodszych wraz z rodzicem. W tej kategorii zwyciężyli: Hubert i Dawid Lemańscy, natomiast drugie i miejsce zajęli odpowiednio: Weronika i Dawid Borzomańscy oraz  Jakub i Beata Plona. W drugim biegu, również na 200 metrów zwyciężył Hubert Lemański, a kolejne miejsca zajęli Jakub Plona i Oliwier Modzelewski. Na 1 kilometrowym dystansie zwyciężyła Róża Zysk i Michał Węgrowski, a zaraz za nimi przybiegli: Judyta Dębek, Jakub Górski, Wiktoria Dąbrowska i Adrian Hajduk. Bieg w kategorii open, czyli dowolny wiek na dystansie 5 kilometrów, w którym wzięło udział 18 osób zwyciężyli Aleksandra Matejkowska i Adam Szydlik. Drugie miejsce zajęli Beata Cieślińska i Julia Romanowska, natomiast trzecie – Julia Romatowska i Dawid Kozłowski.

Wszystkie biegi były przeplatane występami artystycznymi najmłodszych a także cherleaderkek ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, czyli Czaderki z Siódemki i Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff, natomiast Michał Sawicki wystąpił ze swoim recitalem akordeonowym.

Wśród atrakcji towarzyszących był między innymi największy tort dla łasuchów przygotowany przez cukiernię „U Kasi”, prezentacji Policji i Straży Pożarnej, miasteczko rowerowe i konkursy z nagrodami przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz były bezpłatne, nadmuchiwane atrakcje dla dzieci. Podczas imprezy znów pojawiła się ze swoim działaniem 59 Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z drużynowym Krzyśkiem Pyczotem na czele. Harcerki i harcerze przygotowali zawody w przetaczaniu opon oraz przeciąganiu dostawczego samochodu.

Każdy uczestnik dostał medal pamiątkowy, a Gabrysia Narożna, córka Pięknych i Młodych rozdawała dzieciom naklejki ze zdjęciem zespołu swoich rodziców. Wśród nagród było między innymi: medale, puchary, vouchery do wykorzystania w sklepie Martes Sport w Galerii Veneda i płyty zespołu Piękni i Młodzi, natomiast za zajęcie I miejsca w pierwszym biegu, została przygotowana specjalna nagroda przez Pracownię Rękodzieła „Po Uszy”.

Wśród organizatorów festynu był także Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży, dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży, Zarząd Ogniska TKKF „Zefir”, natomiast partnerami akcji byli sieć sklepów Prestige Męski, Armapak, multiagencja ubezpieczeniowa WIMOT, drukarnia Kamil Borkowski, firma MJ Jedwabne, restauracja 4 Pory Roku, firma IST, restauracja Yam Caffe, firma KOLBUD, firma IZO-BAU Kazimierz Wąsiewicz, firma Oriflame Łomża, Szkoła Językowa Linguo, OSK Andrzej Skrodzki, OSK Ewa Ferenc, Komenda Miejskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, a także Pan Sławomir Cieśliński.

Podczas imprezy była możliwość oznakowania swojego roweru i telefonu komórkowego przez Policję w celu zabezpieczenia przed sprzedażą przez złodzieja.

Paweł Stanisław Dąbrowski
dziennikarz obywatelski

Zdjęcia wykonane przez Pawła całej imprezy: tutaj, natomiast poniższe zdjęcia wykonał portal MyLomza.pl

20150403201325-a0d59ef5

Autor zdjęć: ADAM ŚWIĄTKOWSKI

jp2

Wynik zbiórki żywności

Autor: Paweł Dąbrowski

wielkanocnazbiorka2015wynik

Wielkanocna Zbiórka Żywności 2015

Autor: Paweł Dąbrowski

wielkanocnazbiorka2015

Urodziny naszego druha

Autor: Paweł Dąbrowski

297892_244372045684960_924368597_n

Wolontariusz Roku 2014

Autor: Paweł Dąbrowski

absdgnshmhwgNmrhhwgmrawereahrnrystea

Niedługo na blogu Pawła – artykuł. Adres bloga: http://pdabrowski.art.pl

zyczeniaswieta2014-59dh

Współczesna znów o nas pisze!

Autor: Paweł Dąbrowski

fgsedyjhdzsAERTSTjddzAEGRhtje

swiatecznazbiorkazywnosci2014

Dnia 15.11.2014 odbył się Zjazd Chorągwi Białostockiej ZHP, który po 9 godzinach obrad został przerwany i przełożony na 22.11.2014 godz. 12:00 w siedzibie Komendy Chorągwi Białostockiej ZHP przy ul. Pałacowej 3. Na Zjazd przybyli m.in. Druhna Naczelnik hm. Małgorzata Sinica, Druh Zastępca Naczelnika hm. Krzysztof Budzyński i Członek GK ZHP hm. Grzegorz Woźniak. Z naszego hufca (Hufiec ZHP Kolno) przybył Druh Komendant pwd. Marcin Darkowski, Druh Zastępca Komendanta phm. Karol Bikowski, Druh Drużynowy phm. Krzysztof Pyczot i Druh ćw. Damian Walczyk, który był w Poczcie Sztandarowym. Przewodniczącym obraz został hm. Romuald Lewandowski.

Niestety, żaden wniosek zgłoszony przez druha drużynowego, phm. Krzysztofa Pyczota nie przeszedł. Wśród wniosków było między innymi, by komendanci hufców podczas zbiórek dla drużynowych przekazywali informacje, na co zostały wydane hufcowe pieniądze oraz żeby drużynowi mieli wgląd w dotacje finansowe. Zastosowanie takiej polityki umożliwiło by lepsze kontrolowanie nad budżetem w hufcu. Ale cóż… od tego są komisje rewizyjne.

Komisja skrutacyjna, składająca się m.in. z druha Krzysztofa Pyczota i druha Marcina Darkowskiego ogłosiła wyniki głosowania na nowego Komendanta Chorągwi:

• hm. Hanna Horodeńska – 18 głosów
• hm. Sylwia Lenkiewicz – 12 głosów

10007354_860850690626271_4253342003348304416_o

Zastępcami Komendantki zostali dotychczasowy Komendant Chorągwi, hm. Andrzej Bajkowski, który został również skarbnikiem oraz druh phm. Bogumił Dzięciul. W dalszej kolejności w Komendzie zasiadają: pwd. Piotr Fiedorczuk, hm. Sławomir Jasiński, phm. Dariusz Kośko, hm. Mariusz Tarnawczyk, hm. Edyta Trzeciak, hm. Marek Trzeciak. Do Chorągwianego Sądu Harcerskiego został wybrany m.in. hm. o. Jan Bońkowski (zwany przez niektórych druhem Huraganem), kapelan Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży. Przewodniczącym Rady Chorągwi został ponownie hm. Lech Magrel

Zjazd Chorągwi zakończył się odśpiewaniem „Bratniego słowa” i zawiązaniem kręgu harcerskiego. Wszyscy zgromadzeni rozjechali się szczęśliwie do swoich domów.

zdjęcia: www.foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/107.

Relację na podstawie wiadomości z Facebooka Chorągwi i relacji telefonicznej phm. Krzysztofa Pyczota napisał Paweł Stanisław Dąbrowski.

W siedzibie Chorągwi Białostockiej na ul. Pałacowej odbył się Zjazd Chorągwi, celem którego była przede wszystkim debata, podczas której miał zostać zmieniony Komendant Chorągwi, ale niestety, po burzliwych obradach, które trwały 9 godzin debata została przerwana i przełożona na 22 listopada na godzinę 12:00, gdzie zostanie podjęta dalsza debata podczas której wybierzemy nowego komendanta Chorągwi. Z naszego hufca [ZHP Kolno] na Zjeździe był Komendant Hufca pwd. Marcin Darkowski, z-ca Komendanta, phm. Karol Bikowski, który został zgłoszony do Rady Chorągwi i druh Krzysztof Pyczot, drużynowy 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, który został uhonorowany statuetką Małego Harcerza. Tylko dla nich warto swoje życie poświęcać. Bądźmy dobrej myśli, że wybierzemy dobrego komendanta.

Zdjęcia z wydarzenia: tutaj.

zjazdchoragwi15lis

Relację phm. Krzysztofa Pyczota z rozmowy telefonicznej spisał Paweł Dąbrowski.

W dniach 1-2 listopada 2014 roku odbyła się 30. kwesta na rzecz zabytków cmentarnych na terenie „drugich Powązek”, jak to nazywają niektórzy nasz cmentarz ze względu na to, że jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce.

Pierwszym cmentarz, na którym odbywała się coroczna kwesta na rzecz zabytków był cmentarz na warszawskich Powązkach, tam kwestę zapoczątkował Komitet Powązkowski założony przez Jerzego Waldorffa. Tam kwesta odbywa się nie przerwanie od 1974 roku, czyli 10 lat przed łomżyńską i tam kwestuje prawie 700 osób. A jak jest w Łomży? O informację poprosiliśmy szefa sztabu organizacyjnego Kwesty Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne, który otrzymał nagrodę marszałka województwa Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury w sezonie 2013/2014.

ratujemylomzynskiezabytkicmentarne

Pierwsza kwesta była w roku 1984, na pomysł organizacji kwesty wpadło kilka środowisk, osób. Ja myślę, że największymi sprawcami byli fotograficy łomżyńscy, którzy dostrzegli w tym cmentarzu dużo piękna, wśród nich pan Bolesław Deptuła, także śp. Witold Grochowski z komisji opieki nad zabytkami PTTK, byłem również ja jako przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej a jednocześnie komendant Hufca ZHP i w tym gronie zorganizowaliśmy pierwszą kwestę. – mówi dla HaloLomza.pl Józef Babiel, organizator kwesty – Wtedy było około kilkunastu osób, przede wszystkim byli to działacze komisji opieki nad zabytkami Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i harcerze.

W zeszłym roku Towarzystwo wydało na remont 140 tysięcy zł. Dzięki środkom z kwesty udało się odnowić kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków i ogrodzeń, m. in. secesyjna prawosławna kapliczka i ogrodzenie nagrobka sędziego Benedykta Narbutta oraz dwie Madonny znajdujące się przy bramie. Wśród kwestarzy byli nauczyciele łomżyńscy, dziennikarze, politycy (także kandydaci na prezydenta miasta Łomża, m. in. Mieczysław Czerniawski i Jacek Piorunek, a także harcerze.

Wszyscy chętnie dają, dają bardzo dużo i nie ma ludzi, którzy unikają kwesty. – dzieli się swoją refleksją Jacek Piorunek, kandydat na prezydenta Łomży. – Ludzie nawet jak nie mają, to starają się jakiś grosz do puszki wrzucić.

Dotarliśmy do druha Krzysztofa Pyczota, drużynowego 59 DH Ptaki Ptakom z Łomży, hufiec Kolno, który w kweście uczestniczy corocznie od pierwszej kwesty w 1984 roku.

Ludzie bardzo chętnie dają, nie nadążamy przyklejać znaczków, szczególnie dzieci nam dają, my dzieciom rozdajemy uśmiechy i zdjęcia z patronem Harcerstwa, bł. ks. Wincentym Frelichowskim. – komentuje druh Pyczot – Ja zaczynałem od pustej puszki, a mam już około tysiąca złotych.

Teraz wszystkich zaangażowanych w kwestę jest ponad 130 osób. Na koniec pierwszego dnia dla wszystkich wolontariuszy odbył się poemat muzyczny „Carmina Ianicii”, którego autorem był Robert Kanaan na podstawie pieśni Klemensa Janickiego. Swoją długą refleksję na temat zbiórki przekazał również założyciel Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej oraz pierwszy dyrektor tej szkoły, Tadeusz Zaremba, który również w kweście uczestniczy od początku:

Moja pierwsza kwesta była w latach 80., miałem wtedy trzydzieści parę lat i od tamtego czasu co roku biorę w niej udział. Ludzie chętnie dają, ponieważ cel jest dobry, cel jest widoczny. Każdy docenia, że tu się te zabytkowe pomniki remontuje, odnawia, odrestaurowuje. Moje spostrzeżenie jest jeszcze jedno i to szczególnie cenne, że ludzie, którzy widać, że pewnie im się nie przelewa, znacznie chętniej i głębiej sięgają do kieszeni, niż ci, którzy należą do tej klasy bardziej usytuowanych materialnie.

Wynik z pierwszego dnia kwesty, to 37962,59 zł., a drugiego to 10750,18 zł, co daje łączną sumę 48712,77 zł, natomiast członkowie nowogrodzkiego okręgu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zebrali 6899,32 zł). Zdjęcia: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/106.

Paweł Stanisław Dąbrowski

Zbiórka dot. Dnia Wszystkich Świętych

Autor: Paweł Dąbrowski

W dniu wczorajszym, 27.10.2014 odbyło się spotkanie organizacyjne dot. obchodzonego w ten weekend święta. Ustaliliśmy, że:

 • sprzątanie grobów: czwartek, godz. 15:00, spotkanie przy Banku
 • kwesta Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne: 1 listopada, 10:00, kawiarenka teatralna
 • Kwesta 2 listopada: dla chętnych.

20141028194102

Podaję do wiadomości listę osób zgłoszonych do organizatora kwesty:

 1. Paweł Dąbrowski – osoba spoza drużyny
 2. Klaudia Skorulska
 3. Wiktoria Korytkowska
 4. Natalia Welszyng
 5. Wioleta Kamieniowska
 6. Martyna Weronika Sokalska
 7. Zosia Książek
 8. Karolina Książek
 9. Gosia Kozłowska
 10. Damian Walczyk
 11. Maciej Mieczkowski
 12. Krzysztof Pyczot – drużynowy

Odbył się Strajk żywności

Autor: Paweł Dąbrowski

17.10.2014 w godz. 13:00-16:00 przy zbiegi ulic Sikorskiego i al. Legionów odbył się Strajk Żywności „ZJEDZ NA BANK” organizowany przez 59 DH Ptaki Ptakom. Każdy otrzymał od nas jabłko, a do końca listopada na naszej stronie pojawi się film z akcji.

10 milionów sztuk jabłek zamiast się zmarnować trafiło już do osób najuboższych za pośrednictwem Banków Żywności. Od 14 sierpnia do 14 października Banki Żywności przekazały ponad 6 milionów kilogramów owoców i warzyw objętych embargiem. Niemal połowę tej ilości stanowiły jabłka. Dobrej jakości marchew, kapusta, śliwki i jabłka – zamiast się zmarnować, trafiły do osób potrzebujących w Polsce. Banki Żywności zachęcają producentów rolnych, sieci handlowe, rynki hurtowe do współpracy przez cały rok. – czytamy na MyLomza.pl.

bd1967132b5d3e2de2fb69d035ffdf99_XL

Krótką informację sporządził: dhPaulus,
były członek drużyny.

W tym miesiącu, najbardziej znana drużyna harcerska w Łomży należąca do Hufca ZHP Kolno przeprowadziła w naszym mieście dwie akcje charytatywne!

Pierwszą z tych akcji była zbiórka żywności programu Podziel się posiłkiem organizowana we współpracy z Polską Federacją Banków Żywności, Bank Żywności Suwałki-Białystok i firmą Danone. W naszym mieście zbiórka odbywała się we wszystkich sklepach sieci Biedronka, w Kauflandzie, w Stokrotce przy al. Legionów i ks. Anny, w Polo Markecie oraz w Tesco. Niestety, zbiórka nie odbywała się w sklepach sieci Lidl, choć we wcześniejszym naszym tekście była informacja, że co rok tam się odbywa.

podzielsieposilkiem2014ula

W Biedronce przy ul. Dwornej spotkaliśmy wolontariuszy, którzy nie pierwszy raz już kwestują, są to Iza Kozikowska, Dawid Kozikowski, Anna Faltyńska oraz Weronika Buźniak.

Na tej zbiórce, jak i na poprzednich w których braliśmy udział jest bardzo fajnie, zbiórka jest efektywna, większość starszych ludzi dorzuca swoje produkty bardzo chętnie – zgodnie twierdzą wolontariusze – Niestety, młodzi ludzie przechodzą obojętnie.

Najmłodszym wolontariuszem był 4 letni Wojtuś Biały, który kwestował w sklepie dyskontu Biedronka przy al. Piłsudskiego. W Kauflandzie spotkaliśmy panią Małgorzatę Książek, mamę dwóch harcerek z 59 DH Ptaki Ptakom, również wolontariuszek.

Zosia stoi na zbiórce żywności w Biedronce przy ul. Łagody, a Karolina w Kauflandzie, wybraliśmy się na zakupy specjalnie tam gdzie były córki i każdej z nich dorzuciliśmy do koszyka cukier. A dlaczego? Pan Bóg kazał się dzielić. korzystam z pomocy innych i sama też mogę pomóc.

Wolontariusze w Łomży zebrali 1667,23 kg. Jeśli nie zdążyłeś pomóc, nic straconego. Wystarczy kupić żywność za pomocą strony http://charytatywni.allegro.pl/podzielsieposilkiem do końca października.

Drugą akcją drużyny była kwesta z okazji Dnia Papieskiego. Pomysł organizacji z okazji Dnia Papieskiego zrodził się w 1999 roku po pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny, jest obchodzony zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W niedzielę, 12 października odbywał się XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”.

W tej akcji uczestniczyło 15 osób z drużyny. Akcja trwała w godzinach 9:00-16:00. Druhny i druhowie zebrali na ten cel 827,78 zł. Pomóc Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia możesz również przez swój telefon. Są dwie metody: SMS o treści POMOC na numer 74265 (4,92 zł) albo tel. 704 407 401 (4,99) lub wpłacić na konto Fundacji prowadzone w Banku PEKAO 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582, tytułem: Wpłata na stypendia.

Więcej zdjęć: http://foto.pdabrowski.art.pl/index.php?/category/89.

Autor: Paweł Dąbrowski
Drugie oczy: Alicja Pędowska

monte_cassino_2014

W związku z 70. rocznicą bitwy pod Monte Cassino organizowany jest udział reprezentacji Związku Harcerstwa Polskiego w uroczystościach państwowych, które w dniach 17-18 maja 2014 r. odbędą się w Cassino oraz regionie Lacjum we Włoszech. Wyprawa „Łączymy pokolenia – Monte Cassino 2014” odbędzie się w dniach 13-21 maja 2014.

Główna Kwatera ZHP koordynować będzie uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych wszystkich jednostek harcerskich przebywających w tych dniach we Włoszech.

Program wyprawy składać się będzie z następujących elementów: udział w głównych uroczystościach państwowych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Cassino, udział w uroczystościach rocznicowych w Aquafondata i Piedimonte San Germano, przygotowanie miejsc pamięci do uroczystości, interaktywny program społecznościowy (socialmedia) realizowany w trakcie całej wyprawy „Rajd Honker”, udział w wydarzeniach towarzyszących w Cassino, program turystyczny

hm. Krzysztof Budziński
zastępca Naczelnika ZHP

Pilna sprawa

Autor: Paweł Dąbrowski

Jako nowy administrator lokalny Ewidencji w Hufca Kolno, postanowiłem zrobić porządek w Ewidencji ZHP na poziomie naszej drużyny, w związku z tym proszę Was, wszystkich tych, którzy chcą być i są w drużynie o wypełnienie tego formularza: http://spis.ptaki-ptakom.net. Jest to pilne gdyż, dane z tego formularza służyć mi będą do uzupełnienia Ewidencji i również ewentualnego poprawienia danych.

W przyszłości będą również karty członkowskie ZHP w cenie 6 zł.

karta_opis_bez_funkcji_platniczej

Przekażcie o tym pozostałym!!!

Czuwka!

24. Majowy Piknik Drużyn już za nami!

Autor: dh. Paulina Eliasz (e-mail: paulina.eliasz@zhp.net.pl)

W dniach 01-04 maja 2014 roku w naszej Bazie Harcerskiej w Koźle odbywał się XXIV Piknik Majowy Drużyn. Przyjechało na piknik ok. 70 osób, przedstawiciele następujących drużyn: 7 DH Olimp im. Tadeusza Zawadzkiego, 77 Czerwieńska Drużyna Harcerska „Cień”, 6 WDH „Asteria”, 59 próbna Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom z Łomży oraz Druhny i Druhowie z Rzeszowa, czyli 66 DH Katet.

Piknik rozpoczął się apelem w czwartek ok. godziny 19.00 a zakończył się w niedzielę ok. godziny 11:00 również apelem.

Podczas całego biwaku majowego były różne ciekawe atrakcje, np. gra terenowa RPG, bieg harcerski na temat różnych państw, wymarsz na pochód 3 Majowy do Kolna a także codzienne śpiewy i gry na gitarze przy ognisku oraz zabawy i pląsy prowadziła.

Skład Komendy Obozu:

 • Komendant: pwd. Oliwia Fankulewska HO
 • Zastępca Komendanta ds. programowych: dh. Patrizia Rafałowska
 • Zastępca Komendanta ds. organizacyjnych, oboźny: odk. Bartek Krupa
 • Kwatermistrz:  odk. Jakub Kozikowski
 • oraz odk. Maciej Mieczkowski i odk. Łukasz Lemański.

10176030_318663414951374_1330285394683567048_n

Zdjęcia z majówki: kliknij tutaj.

SKĄD WYRUSZAMY? Plac Niepodległości (obok Teatru Lalki i Aktora)
KIEDY WYRUSZAMY? Czwartek, 1 maja, zbiórka o 11:00
CZYM JEDZIEMY? Wojskowym samochodem STAR 660

piknikmajowykolno2014

CO BIERZEMY OBOWIĄZKOWO?
– Szczoteczka do zębów
– Mydło
– Pasta
– 2 ręczniki
– śpiwór
– notatnik
– leki (zgłosić opiekunom)
– dwie pary obuwia
– 3 pary skarpet
– dresy tylko do spania
– latarka
– małe kieszonkowe
– kosmetyki
– kanapki na czwartek
– herbatę w butelce na czwartek
– jeden chleb
– słoik ogórków
– czapka z daszkiem

CO MOŻEMY WZIĄĆ DODATKOWO?
– aparat foto

– okulary słoneczne
– niezbędnik
– kubek
– busola lub kompas
– lornetka

ŚPIEWNIK DO POBRANIA:
GOTOWY DO DRUKU JEST DOSTĘPNY POD ADRESEM HTTP//PLIKI.PTAKI-PTAKOM.NET 😉

Wielkanoc

Autor: Paweł Dąbrowski

wielkanoc_2014

Zdjęcia: tutaj.

4. Rocznica Tragedii Smoleńskiej

Autor: Paweł Dąbrowski

Dzień 10 kwietnia 2010 zapisał się w historii naszego narodu jako dzień, w którym zginęło wiele ważnych dla Polski osób, w tym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz patron naszej Chorągwi Białostockiej ZHP, hm. Ryszard Kaczorowski.

Harcerze z całej Polski, z naszej Chorągwi oraz Hufca Kolno i pozostałych jednostek harcerskich uczcili pamięć Tych Polaków. Wśród nich byli członkowie 59 Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom z Łomży, którzy 10 kwietnia 2014 roku o godz. 16:30 spotkali się przy pomniku upamiętniającym tę tragedię, zlokalizowanym przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Katyńskiej w Łomży.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od zaciągnięcia wart honorowych i złożenia dowodu pamięci o Nich w postaci zdjęć. Zapaliliśmy znicze i rozpaliliśmy ognisko harcerskie oraz, łącząc się w harcerskim kręgu przyjaźni, odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Za rok również uczcimy pamięć o Tych, co zginęli.

201404101990

201404101992

201404101996

201404101997

201404101999

więcej zdjęć: http://foto.ptaki-ptakom.net/index.php?/category/94.

Paweł Dąbrowski

10.04.2014

Autor: Paweł Dąbrowski

Dziś mija 4. rocznica katastrofy rządowego samolotu z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Ś.P. Lechem Kaczyńskim wraz z małżonką Panią Marią Kaczyńską, dla nas harcerzy i harcerek z 59 Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom to wielka strata i nigdy nie zapomnimy Ich i wszystkich którzy lecieli tym samolotem.

Od roku jedna osobistość która też straciła życie w tej katastrofie jest naszym Bohaterem, Bohaterem Chorągwi Białostockiej Związku Harcerstwa Polskiego, a jest to Ś.P. druh Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźctwie i to dla Niego w szczególności dziś o godzinie 16:30 oddamy hołd w miejscu upamiętniającym te przykre dla nas wydarzenia, które miały miejsce 4 lata temu pod Smoleńskiem, a te miejsce znajduje się przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Równo o tej godzinie harcerze i harcerki z 59 Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom z Łomży Hufiec Kolno zaciągną warty honorowe, zapalą znicze, odśpiewają Hymn Narodowy przy harcerskim ognisku.

Na zdjęciu Druh Ryszard Kaczorowski podczas wspólnego spotkania w szkole Podstawowej nr 5 w Łomży.

z_kaczorowskim